Na sylwestrowym stole

Sylwester jest dniem, na który czeka się przez cały rok. Dziś wielkie bale sylwestrowe są rzadkością, lecz spotkania w kameralnym gronie są popularne i jak najbardziej wskazane zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy istnieje zagrożenie covidem-19.
Spotkania w wąskim gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół wcale nie musza być nudne i pozbawione zabawy. Podczas takich kameralnych spotkań można również bawić się wspaniale przy muzyce i rozkoszować sylwestrowym stołem, na którym pojawią się przeróżne smaczne przekąski przygotowane w większości na zimno, lecz także dania ciepłe na pokrzepienie organizmu.

Ciekawe i apetyczne przekąski sylwestrowe

Organizując niewielkie spotkanie sylwestrowe nie chodzi o to, aby się narobić i wykosztować, lecz chodzi o to, aby na stole było smacznie, kolorowo, pomysłowo i apetycznie. Dlatego też warto włączyć wyobraźnię i eksperymentować podczas przygotowywania przekąsek sylwestrowych tych na ostro, jak i tych na słodko.
Podstawowym napojem na stole sylwestrowym są soki, napoje niegazowane i gazowane, woda mineralna, kawa, herbata, wina, alkohol i o północy oczywiście szampan głównie alkoholowy, lecz także bezalkoholowy.
Od samego początku na stole sylwestrowym nie może zabraknąć tartinek, czyli małych na jeden kęs kanapeczek, które mogą posiadać przeróżny skład w zależności od pomysłowości i dostępnych artykułów do ich przygotowania. Podobnie ma się sprawa z koreczkami przyrządzanymi na ostro. One również w swoim składzie mogą posiadać wędliny, żółty ser, warzywa, oliwki, śledzie. Wykonane na zimno i na ostro szaszłyki także będą pięknie się prezentować podobnie, jak szaszłyki przygotowane z owoców. Owoce posłużą również do przygotowanie owocowych i warzywnych koreczków. Innym ciekawym pomysłem jest galaretka z owocami, sernik na zimno z owocami, cisto tortowe podane na suchych waflach. Do tego słone paluszki, prażynki, solone orzeszki i wiele innych drobnych przekąsek.
Często na stół sylwestrowy wędrują również dania ciepłe, jak flaki, rosół z makaronem, forszmak, barszczyk. Bywa też kiełbasa na gorąco, pieczone szaszłyki, pieczony drób.
Wzbogacony ciepłymi daniami sylwestrowy stół pozwala nie tylko się najeść, lecz również pomóc zachować organizmowi trzeźwość umysłu, gdyż wieczór ten zazwyczaj jest dość suto zakrapiany alkoholem. A alkohol spożywany na pusty żołądek bardzo szybko działa w organizmie i szybko kończy się zabawa sylwestrowa.

Trochę historii i tradycji związanych z sylwestrem

Sylwester kończy bieżący rok i wprowadza w Nowy Rok. Świętowanie mijających się lat posiada długie korzenie, gdyż Nowy Rok świętowano już w starożytności.
W tradycji chrześcijańskiej świętowanie sylwestra związane jest z datą śmierci Sylwestra 1, który zmarł w piątym wieku.
Lecz taki pierwszy i huczny sylwester odbył się pod koniec dziesiątego wieku, w 999 roku. Powodem do świętowania na przełomie tysiąclecia był strach ludzi przed końcem świata, przed apokalipsą.
Natomiast w naszym kraju w czasach nam bliższych uroczystość sylwestrowa sięga końca osiemnastego wieku. Na początku świętowały go najbogatsze grupy społeczne, lecz bardzo szybko zabawą sylwestrową zainteresowali się również mieszkańcy miast, którzy także pragnęli się zabawić. Więcej porad sylwestrowych znajdziecie na stronie https://gliwiceinfo.pl/.