Petardy i fajerwerki od lat dominują jako główna atrakcja Sylwestra w plenerze, na placach i ulicach polskich miast i miasteczek. Niewielu się zastanawia nad zagrożeniami dla środowiska naturalnego, których źródłem jest estetyczna feeria barw rozpłomienionego nieba i wspaniałe efekty wizualne sztucznych ogni. Prawne regulacje unijne dotyczące ochrony klimatu i kondycji ekologicznej w Europie, mówią co prawda o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, które są generowane przez elektrociepłownie, wielkie zakłady przemysłowe i w rolnictwie. Nie mniej jednak jako obywatele możemy dołożyć swój wkład w obronę przyszłości błękitnej planety.
Ciche fajerwerki
Istnieje wiele sposobów na huczne i widowiskowe uczczenie Nowego Roku. Tradycyjne fajerwerki nie muszą być koniecznością. Jedną z najbardziej interesujących alternatyw jest innowacyjna koncepcja laserowych fajerwerków, które nie szkodzą otoczeniu przyrodniczemu. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Nieprzyjemny huk petard, wszechobecny duszący dym i śmietnisko odpadków po materiałach pirotechnicznych, które należy posprzątać z pieniędzy podatników mogą odejść w zapomnienie. Wystarczy tylko podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa, a celebrowanie Nowego Roku w przyszłości będzie bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego naszego zdrowia (bardzo często słyszymy newsy o nieszczęśliwych wypadkach, poparzeniach i uszkodzeniach kończyn po nieodpowiedzialnej zabawie z fajerwerkami).
Laserowe fajerwerki w najbliższych latach z pewnością upowszechnią się w sprzedaży. Na chwilę obecną organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i okolicznościowych, często uświetnianych laserowymi pokazami.
Laserowe i bez dźwięku! Super! przynajmniej pieskow nie straszą!