7 alternatyw na Sylwestra bez fajerwerków.

Typowe sylwestrowe fajerwerki wydają się nieaktualne. Ale jakie są możliwości, aby imprezować bez petard i rakiet, a mimo to dobrze się przy tym bawić?
Według niedawnego sondażu większość opowiada się za zakazem petard. Co możesz zrobić, jeśli chcesz zrezygnować z tradycyjnych fajerwerków, ale nadal chcesz odpowiednio przywitać Nowy Rok? Rozglądaliśmy się za alternatywami, zwłaszcza że coraz więcej miast na południowym zachodzie zakazało fajerwerków w centrum miasta.
Na południowym zachodzie obowiązują m.in. zakazy petard i rakiet. W wielu chińskich miastach petardy i rakiety są zakazane, mimo że Chiny są największym na świecie producentem fajerwerków. Zanieczyszczone powietrze w miastach nie powinno być dodatkowo obciążone smogiem z fajerwerków.

Alternatywa 1: Jeden duży pokaz sztucznych ogni zamiast wielu małych.
Centralny sylwestrowy pokaz sztucznych ogni może również zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w miastach i miasteczkach. Ponieważ prawdopodobnie wystrzeliłoby mniej pocisków, które więcej osób mogłoby wspólnie podziwiać. Gdyby stosowano również rakiety zawierające mniej zanieczyszczeń, bilans środowiskowy również byłby bardziej pozytywny.
Jeśli nie masz zorganizowanych fajerwerków, możesz również połączyć siły z sąsiadami, przyjaciółmi i krewnymi. Wspólnie finansowany pokaz sztucznych ogni kompozytowych robi większe wrażenie niż kilka pojedynczych rakiet i petard. A ślad ekologiczny fajerwerków sylwestrowych jest chyba trochę mniejszy.

 

Alternatywa 2: Pokaz światła i lasera z muzyką.

W sylwestra zamiast fajerwerków odbędzie się pokaz świateł, laserów i multimediów z muzyką na żywo i komedią. I to bez płatnego wstępu. Świetny pomysł rozwiązujący problem zanieczyszczeń powietrza i okolic odpadami z petard.

 

Alternatywa 3: Fascynująca parada dronów.

W chińskiej metropolii na przełomie roku wystartowały oświetlone drony. Zgodnie ze specjalnie zaprogramowaną choreografią „namalowały” postacie, węże światła i świetliste kropki na nocnym niebie, wpasowały się również do ​​muzyki.

 

Alternatywa 4: Pokaz ognia zamiast fajerwerków.

Występy artystów ulicznych, takich jak połykacze ognia, czy żonglerzy mogą być co najmniej równoważnym substytutem zwykłych fajerwerków. Swoimi spektakularnymi akcjami dostarczają widzom emocji.

Alternatywa 5: Pochodnie, zimne ognie i lampiony.
Czy kiedykolwiek próbowałeś ekstra długich zimnych ogni? Mają ok. 60 cm długości, palą się przez prawie trzy minuty i swoimi gwiaździstymi iskrami tworzą przyjemną atmosferę. Dużo dłużej – około pół godziny w zależności od odmiany – spalają się pochodnie wykonane z wosku. Jeśli planujesz nosić je ze sobą, upewnij się, że masz rękawiczki na rękach. Jeśli zostaniesz w jednym miejscu, wystarczy małe ognisko – najlepiej w bezpiecznym piecyku.
Lampiony mogą również rozjaśnić ciemną noc sylwestrową. Świeca, łańcuch lampek lub tealight LED służą jako oświetlenie. Nie puszcza się tu znanych z Azji podniebnych lampionów, które mogą podpalać budynki, lasy lub utrudniać ruch lotniczy. Ale są tak zwane „latające papiery życzeń”. Piszesz życzenie na papierze, zapalasz, a potem wzlatuje. Ponieważ papier jest bardzo cienki, nie powinno być problemu z jego unoszeniem się i degradacją w środowisku.

Chcesz urządzić dobrą zabawę sylwestrową w Rzeszowie? Koniecznie odwiedź serwis https://rzeszowinfo.pl/, aby pozyskać więcej informacji na temat ciekawych miejsc.

Alternatywa 6: Rób hałas (jeśli naprawdę musi być).
Zgodnie z pierwotnym zwyczajem, noworoczne fajerwerki mają odpędzać ciemność i złe duchy. I to nie tylko z piorunami, ale i z hałasem. Jeśli chcesz podtrzymać tę tradycję, ale chcesz zająć się nią w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, oto kilka wskazówek, jak wywołać dużo hałasu: Weź kilka starych garnków i uderzaje w nie drwewnianymi łyżkami. Jeśli chcesz poczuć dźwięk wycia, możesz użyć wuwuzeli lub innego instrumentu dętego. Lub zbuduj sobie grzechotkę, której nadal będziesz mógł użyć podczas następnej parady karnawałowej.
Należy jednak pamiętać, że niektórzy współcześni z trudem znoszą taki hałas i dlatego ograniczają go do absolutnego minimum. Zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, a także ptaki i dzikie zwierzęta, są również w stresie przez petardy i inne dźwięki. Może jest jeszcze przyjemniej, gdy o północy słychać dzwony kościelne.
Nawiasem mówiąc, petardy są zabronione przed kościołami, szpitalami i domami opieki. W przeciwnym razie władze mogą nałożyć wysokie grzywny.

Alternatywa 7: Inwestuj pieniądze inaczej i czyń dobro.
Dzięki kampanii „Kwiaty zamiast petard” miasto chce zapewnić wiosną „rozległe i trwałe fajerwerki kolorowych kwiatów”. Sadzenie cebulek kwiatowych zapewnia pszczołom i trzmielom źródło pożywienia po zimie. Ekolodzy mają inny pomysł, jak można zrobić coś dobrego dla lokalnego ptasiego świata, nie kupując fajerwerków: inwestujesz zaoszczędzone pieniądze w nasiona ptaków.
W mieście sojusz ekologów uruchomił inicjatywę „Drzewa zamiast petard”.